середа, 22 жовтня 2014 р.

Історично-мемуарна проза. Козацькі літописи. "Історія русів"



Тема. Історично-мемуарна проза. Козацькі літописи.
           «Історія русів»

Мета: ознайомитися із змістом, жанрами та ідейно-художніми особливостями історично-мемуарної прози; розвивати навички аналізу та узагальнення навчального матеріалу, вміння використовувати міжпредметні зв’язки; ви­ховувати повагу до історичного минулого на­шого народу, почуття патріотизму.
Теорія літератури: літопис.
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
Найгероїчнішою добою в історії українського народу була козаччина. До нас дійшли не лише документи цієї доби, а й літописи, які представляють події очима очевидців, оспівують козацькі подвиги чи невдачі, думи та споді­вання.
Гадаю, вам буде цікаво доторкнутися до творчості козацьких письменників-самовидців. А козацькі часи стануть для вас ближчими й зрозумілішими завдяки художнім свідченням давніх письменників — літописців.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
Початок літописання на Русі припадає на Х століття. Найвідоміші твори цього часу: «Повість минулих літ», «Галицько-Волинський літопис».

·       Згадайте,  що називається літописом? Хто їх створював?


Чому, запитаєте ви, літописи, в яких основна увага зосереджена на історичних подіях, вивчаються на уроках літератури?
Виявляється, описуючи історичні факти, літописці вміщували легенди і перекази до своїх «шедеврів».

ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального мате­ріалу
У добу бароко до художньої літератури відносили й такі жанри, як проповідь та історіографія (історичні праці про певну епоху).
Найвидатнішим явищем історичної літератури першої половини 18 ст. стали козацькі літописи.
·       Подумай, чому літописи цього часу називалися козацькими?







·       Ознайомся з матеріалом підручника стор. 92-95
Або звернися до електронної адреси http://uk.wikipedia.org/wiki
                                                               http://ukr.sovfarfor.com

·       На основі засвоєного матеріалу заповни таблицю:

Характерис-
тика твору
«ЛІТОПИС САМОВИДЦЯ»
«ЛІТОПИС ГРИГОРІЯ ГРАБЯНКИ»
«ЛІТОПИС САМІЙЛА ВЕЛИЧКА»
Часові межі літопису



Автор




Теми




Мотиви, ідея





·       Дізнайся більне про анонімний твір «Історію русів».
Вихід «Історії русів» з друку був закономірним та історично зумовленим — в епоху занепаду національної свідомості треба було нагадати українцям про їхні історичні корені, героїчні ді­яння, розповісти сучасникам, що їхні пращури-козаки прагнули звільнитися від «рабства і презренія»; що вони боролися за те, аби «не бути рабами неключними і скотом несмисленним».
«Істо́рія Ру́сів» — твір української національно-політичної думки початку ХІХ століття, де подано яскраво, часом у художній формі, картину історичного розвитку України від найдавніших часів до 1769 року.
«Історія Русів» має дві головні ідеї.
По – перше, вона підкреслює історичну відмінність і протистояння між русами (Україною) та Московією.
По-друге, вона наголошує історичну цілісність русів (українців) від середньовічної Київської Русі до недавньої тоді Козацької держави.
          Писана «Історія Русів» російською мовою з великим домішком українізмів.
Історичні достовірні факти переплітаються з художнім домислом, допущено чимало неточностей і помилкових тверджень. Це пояснюється тим, що автор широко використовував розповіді учасників визвольної війни, народні перекази, легенди, думи, не перевіряючи достовірності.

·       Є бажання ознайомитися із повним змістом «Історії Русів»? У тебе є така можливість.  Переклад українською мовою здійснив Іван Драч.
     Текст вміщено на сайті: http://litopys.org.ua/istrus/rusiv.htm


ІV. Закріплення знань, умінь та навичок

·       Спробуй дати відповіді на питання:
1.    Чому літописи називаються козацькими?
2.     Хто є автором козацьких літописів?
3.     Що тобі відомо про «Історію русів»?
4.     Чи можна довіряти історичним фактам, які згадуються і зображуються в «Історії русів»?

V. Домашнє завдання
1.     Опрацюй матеріал підручника стор. 92-100 (Українська література: підручник для 9 кл. загальноосвіт. Навч. закл. / Василь Пахаренко. – К.: Генеза, 2009. – 368 с.)
2.     Виконай завдання у зошиті.
·      Назви найбільш відомі козацькі літописи. Чим різняться ці твори, і що їх об’єднує?
3.     Дай розгорнуту відповідь на питання:
·    Образи яких гетьманів змальовуються в «Історії русів»? Якими вони постають у творі?




субота, 18 жовтня 2014 р.

Урок української літератури "Українські народні балади"



Тема. Українські народні балади. «Бондарівна», «Ой на горі вогонь», «Ой летіла стріла», «Козака несуть»
Мета:
·  ознайомитися із тематикою, змістом та ху­дожніми особливостями українських народних балад;
·       продовжити роботу щодо розвитку навичок виразного читання балад, їхнього аналізу, висловлення влас­ної думки про них та проблеми, в них поруше­ні;
·    виховувати почуття патріотизму, поваги до історичного минулого нашого народу.
Теорія літератури: балада, її різновиди.
Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності
У житті нашого народу було багато гарного, веселого, а ще більше героїчного та трагічного, повязаного із захистом від ворогів, жорстокості, несправедливості, боротьбою із соціальною нерівністю. Найбільше це відображають народні балади. Саме про них, а також про те, що трагічне і оптимістичне часто в житті знаходяться поряд, ми будемо говорити на цьому уроці.
Тобі вже відомі такі жанри народної творчості, як прислів’я, приказка, загадка і, звичайно ж, пісня. А саме – народна пісня. Сьогодні до свого літературознавчого словничка ти додаси ще один – народна балада.

ІІ. Робота над темою.
Завдання №1.
Запиши визначення терміна «НАРОДНА БАЛАДА», звернувшись до будь-якого джерела на вибір:
1) Українська література: підручник для 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів/Василь Пархоменко. – К.: Генеза, 2009. С 38.
2) Скористайся Інтернетом за адресою: ru.wikipedia.org
       
Завдання №2.
  Визнач особливості народних балад, тематику.


Завдання № 3.
Знайомство з текстом. Читання народної балади «Бондарівна».
на сайті zno.if.ua?p=933 або ukrclassic.com.ua

Завдання №4.
Можливо, тобі не зовсім зрозумілі деякі слова, тому варто виконати словникову роботу.
Пава — пташка;
жовніри — солдати в Австро-Угорській імперії;
таляри, дукати — гроші.

У баладі «Бондарівна» оповідається історія, що була типовою в часи панування Польщі над україною: пихатий пан Каньовський ( прізвище польського походження, про це свідчить суфікс –ськ-) грубо залицяється до вродливої української дівчини.

До речі, про історичні відомості щодо панування Польщі над Україною можна дізнатися
            2) в підручнику «Історія України»

Завдання №5.
Спробуй відповісти на наступні питання, щоб з’ясувати, наскільки зрозумілий тобі текст балади
·       До якого тематичного різновиду балад належить твір «Бондарівна»?
·        Чому Бондарівна навіть під загрозою смерті не захотіла жити з паном?
·       Виконай аналіз даної балади:
Тема: _______________
Ідея _________________
Жанр твору__________
Художні засоби:______

Завдання № 6.
Ознайомся із народними баладами «Ой летіла стріла», «Ой на горі вогонь горить», «Козака несуть»
Всі подані твори, на жаль, відсутні у хрестоматії для 9 класів «Джерела пружно б’ють», тому їх можна прочитати на сайті:


ІІІ. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Спробуй відповісти на питання.
·       З ким асоціюються жінки в баладі «Ой на горі вогонь горить» ?
·       Який яскравий художній засіб використано в кінці бала­ди «Ой на горі вогонь горить»?
·       Який настрій мають балади?
·       Як ти гадаєш, які слова – символи використано у баладі «Ой летіла стріла»?
·       У чому полягає конфлікт балади «Козака несуть»?

2) Поєднайте художні засоби, вжиті в баладах, з їхніми назвами.

1. Як сива голубка                                   А. епітет
2. Рученькі, миленька                              Б. звертання  
3. Не плач, мати, не  журися                   В. порівняння
4. Взяв собі паняночку                            Г. метафора
    в чистім полі земляночку                    Ґ. зменшено – пестливі слова
5. Кінь вороненький

VI. Виконай домашнє завдання.
1) знати зміст виучуваних балад, вміти їх аналізувати;
2) з’ясувати, що спільне, і що відмінне у поданих баладах;
3) повторити літературознавчі терміни: гіпербола, антитеза, алітератція.

                              Не забудь!
Час, який відведений тобі для роботи за комп’ютером, не повинен перевищувати 25 хвилин.
По можливості роби паузи.
Не забувай про зарядку для очей.
Слідкуй за своєю поставою за комп’ютерним столом.