субота, 18 жовтня 2014 р.

Урок української літератури "Українські народні балади"



Тема. Українські народні балади. «Бондарівна», «Ой на горі вогонь», «Ой летіла стріла», «Козака несуть»
Мета:
·  ознайомитися із тематикою, змістом та ху­дожніми особливостями українських народних балад;
·       продовжити роботу щодо розвитку навичок виразного читання балад, їхнього аналізу, висловлення влас­ної думки про них та проблеми, в них поруше­ні;
·    виховувати почуття патріотизму, поваги до історичного минулого нашого народу.
Теорія літератури: балада, її різновиди.
Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності
У житті нашого народу було багато гарного, веселого, а ще більше героїчного та трагічного, повязаного із захистом від ворогів, жорстокості, несправедливості, боротьбою із соціальною нерівністю. Найбільше це відображають народні балади. Саме про них, а також про те, що трагічне і оптимістичне часто в житті знаходяться поряд, ми будемо говорити на цьому уроці.
Тобі вже відомі такі жанри народної творчості, як прислів’я, приказка, загадка і, звичайно ж, пісня. А саме – народна пісня. Сьогодні до свого літературознавчого словничка ти додаси ще один – народна балада.

ІІ. Робота над темою.
Завдання №1.
Запиши визначення терміна «НАРОДНА БАЛАДА», звернувшись до будь-якого джерела на вибір:
1) Українська література: підручник для 9 класів загальноосвітніх навчальних закладів/Василь Пархоменко. – К.: Генеза, 2009. С 38.
2) Скористайся Інтернетом за адресою: ru.wikipedia.org
       
Завдання №2.
  Визнач особливості народних балад, тематику.


Завдання № 3.
Знайомство з текстом. Читання народної балади «Бондарівна».
на сайті zno.if.ua?p=933 або ukrclassic.com.ua

Завдання №4.
Можливо, тобі не зовсім зрозумілі деякі слова, тому варто виконати словникову роботу.
Пава — пташка;
жовніри — солдати в Австро-Угорській імперії;
таляри, дукати — гроші.

У баладі «Бондарівна» оповідається історія, що була типовою в часи панування Польщі над україною: пихатий пан Каньовський ( прізвище польського походження, про це свідчить суфікс –ськ-) грубо залицяється до вродливої української дівчини.

До речі, про історичні відомості щодо панування Польщі над Україною можна дізнатися
            2) в підручнику «Історія України»

Завдання №5.
Спробуй відповісти на наступні питання, щоб з’ясувати, наскільки зрозумілий тобі текст балади
·       До якого тематичного різновиду балад належить твір «Бондарівна»?
·        Чому Бондарівна навіть під загрозою смерті не захотіла жити з паном?
·       Виконай аналіз даної балади:
Тема: _______________
Ідея _________________
Жанр твору__________
Художні засоби:______

Завдання № 6.
Ознайомся із народними баладами «Ой летіла стріла», «Ой на горі вогонь горить», «Козака несуть»
Всі подані твори, на жаль, відсутні у хрестоматії для 9 класів «Джерела пружно б’ють», тому їх можна прочитати на сайті:


ІІІ. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Спробуй відповісти на питання.
·       З ким асоціюються жінки в баладі «Ой на горі вогонь горить» ?
·       Який яскравий художній засіб використано в кінці бала­ди «Ой на горі вогонь горить»?
·       Який настрій мають балади?
·       Як ти гадаєш, які слова – символи використано у баладі «Ой летіла стріла»?
·       У чому полягає конфлікт балади «Козака несуть»?

2) Поєднайте художні засоби, вжиті в баладах, з їхніми назвами.

1. Як сива голубка                                   А. епітет
2. Рученькі, миленька                              Б. звертання  
3. Не плач, мати, не  журися                   В. порівняння
4. Взяв собі паняночку                            Г. метафора
    в чистім полі земляночку                    Ґ. зменшено – пестливі слова
5. Кінь вороненький

VI. Виконай домашнє завдання.
1) знати зміст виучуваних балад, вміти їх аналізувати;
2) з’ясувати, що спільне, і що відмінне у поданих баладах;
3) повторити літературознавчі терміни: гіпербола, антитеза, алітератція.

                              Не забудь!
Час, який відведений тобі для роботи за комп’ютером, не повинен перевищувати 25 хвилин.
По можливості роби паузи.
Не забувай про зарядку для очей.
Слідкуй за своєю поставою за комп’ютерним столом.



2 коментарі: